osprzęt
kable i przewody
osprzęt kablowy
ochrona odgromowa
narzędzia
aparatura elektryczna
rozdzielnie elektryczne
oprawy oświetleniowe
teleinformatyka
inteligentny dom
 

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje dotyczące aktualności, promocji, wyprzedaży, podaj swój adres e-mail
kable i przewody- przewody grzewcze

powrót 


Ochrona przeciwoblodzeniowa rur

Rury narażone na zamarzanie mogą być chronione za pomocą przewodów grzejnych.
Do wykonania instalacji służą zarówno przewody stałooporowe, jak również samoregulujące, a instalacja może zostać wykonana wewnątrz lub na zewnątrz rury.
Rury powinny być dobrze zaizolowane. Przewody grzejne instalowane wewnątrz rurociągów wody pitnej powinny być izolowane w takich sposób, aby nie mogły wpływać na zmianę zapachu czy smaku wody.

Przewody dostępne są jako elementy gotowe do montażu, mogą również posiadać złącza wtykowe.
Przewód grzejny o odpowiedniej długości może zostać dobrany dla każdego miejsca, długości, typu oraz sposobu instalacji w zależności od przedmiotu ogrzewania, grubości rury i izolacji. Przewody używane do ochrony przeciwoblodzeniowej mają zwykle moc około 10W/m.
Przewody grzejne, które mogą być dotykane lub posiadają połączenie wtykowe, muszą być chronione za pomocą 30mA wyłącznika różnicowo-prądowego.
Systemy oparte o przewody stałooporowe kontrolowane są za pomocą termostatu z czujką zamontowaną w najzimniejszej części rury.
Przewody samoregulujące nie wymagają termostatu, ale z ekonomicznego punktu widzenia zaleca się stosowanie przynajmniej termostatu zewnętrznego, który gwarantuje działanie systemu wyłącznie w trakcie niskich temperatur.

 

Ochrona przeciwoblodzeniowa rynien i dachów

Przewody grzejne mogą być zainstalowane w okapach i rynnach w celu ich ochrony przed zamarzaniem. W ten sposób nie ma możliwości tworzenia się sopli oraz zalegania śniegu wewnątrz rynien, co mogłoby stwarzać zagrożenie uszkodzenia konstrukcji czy też spadania sopli.

Zamarzanie systemu orynnowania może prowadzić do jego uszkodzenia, a w efekcie do przeciekania wody, co naraża konstrukcje budynku na korozję.

Systemy ogrzewania rynien wykonuje się w oparciu o przewody o mocy 15 do 25W/m.
Moc zainstalowana wynosi od 30 do 50 W/mb rynny oraz od 150 do 250 W/m2 powierzchni dachu, która ma zostać ogrzana.
Do sterowania systemem stosuje się odpowiednie termostaty, dodatkowo umożliwiające wykorzystanie tańszej taryfy nocnej.

Zewnętrzne systemy przeciwoblodzeniowe

Podjazdy, chodniki, schody czy też innego rodzaju tereny zewnętrzne mogą być chronione przed oblodzeniem za pomocą przewodów lub mat grzejnych, które zapewnią bezpieczne poruszanie się osób i pojazdów. Przewody grzejne używane w celu ochrony przeciwoblodzeniowej zwykle są instalowane w piasku, wylewce betonowej lub w asfalcie. W tych przypadkach zaleca się wykonywanie instalacje o mocy około 250 do 400 W/m², przy czym każdy projekt instalacji powinien brac pod uwagę przeznaczenie terenu i indywidualne potrzeby.

System przeciwoblodzeniowy może być sterowany za pomocą podwójnego termostatu biorącego pod uwagę zarówno temperaturę powietrza, jak i wilgotności, dzięki której wykrywane sa opady śniegu i lód.


Korzyści z ochrony przeciwoblodzeniowej:

  • nie ma konieczności stałego usuwania śniegu
  • w okresie wiosny nie występuje problem zabrudzenia chodników
  • brud i piasek nie są wnoszone do wnętrza domu
  • zapobiega urazom spowodowanym poślizgami
  • system trwały, bezpieczny i łatwy w użytkowaniu
  • poprawia komfort poruszania się osób i pojazdówNa skróty: hurtownia elektryczna :: kable elektryczne :: legrand cennik :: legrand sklep :: oprawy oświetleniowe ::
osprzęt elektryczny :: osprzęt instalacyjny :: przewody elektryczne :: sklep elektryczny Kraków :: Mapa strony